Apple'ın Telegram Yasağı'nın Arkasındaki Çocuk İstismarı İmajları


Apple, bazı kullanıcıların çocuk istismarı görsellerini paylaştığı için, mesaj uygulaması olan Telegram'ı uygulama mağazasından kaldırdı. Açıklama, Apple haber sitesi olan 9to5Mac tarafından yayınlanan App Store yöneticisi Phil Schiller'in bir e-postasında görüldü.

Yetkili, güvenli mesajlaşma uygulaması yasadışı içeriğin kullanıcılara sunulmasını engellemek için yaptığı düzeltmelerle saatler içinde uygulama mağazasına geri döndüğünü belirtti.

Shiller, "bu korkunç içeriği yayınlayan" kullanıcıların yasaklandığını söyledi.

9to5Mac'in Apple'la doğruladığını söylediği e-posta şu şekilde: App Store ekibi yasadışı içeriği, özellikle de çocuk pornografisini uyarıda bulunduğundan, Telegram uygulamaları App Store'dan indirildi.

"Yasadışı içeriğin varlığını doğruladıktan sonra ekip mağazadan uygulamaları indirecek, geliştiriciyi uyaracak ve NCMEC (Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi) de dahil olmak üzere yetkilileri bilgilendirecek."

Apple, "bu yasadışı etkinliğin tekrar oluşmasını önlemek" için daha fazla denetim yeri aktifleştirdiğini söyledi.

Telegram, geçmişte platformunda aşırı şiddetli içerik barındırmakla suçlanıyor ve Aralık ayında İran'da yaşanan dört günlük protesto gösterileri düzenlemek için kullanıldığını iddia ederek kullanımı sınırlandı. Ve Kasım ayında Afganistan, Taliban'ı ve diğer isyancı grupların kullanmasını önlemek amacıyla uygulamayı yasakladı.

Mesajlaşma uygulaması, yüksek düzeyde bir şifreleme özelliğine sahiptir ve 50.000 kullanıcıya kadar büyük sohbetlere izin verir. Gizli sohbet özelliği, gönderildikten sonra mesajların kendiliğinden yok olmasını sağlar.

Başbakan Theresa geçtiğimiz günlerde, "Hiç kimse teröristlerin platformu ya da istismarcıların ilk tercihi uygulaması olarak bilinmek istemiyor" dedi.

Siz de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizler ve diğer okurlar ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca bizlere destek olmak için bu haberi sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Teşekkürler!

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.