Falcon Heavy 6 Şubat'ta Fırlatılıyor


SpaceX, 6 Şubat'ı Falcon Heavy fırlatışın hedefi olarak belirledi. Bu, şirketin misyon başına yörüngeye yaklaşık üç misli daha fazla yük toplamasına izin vermek için kurduğu yeni ve yüksek kapasiteli roketin ilk test uçuşudur.

SpaceX CEO'su Elon Musk, cumartesi günü fırlatma tarihini Tweetledi ve yakınlardaki geçitten halka bol miktarda görüntüleme fırsatı olacağını da sözlerine ekledi. Fırlatışın SpaceX'in yenilediği ve büyük roketi için değiştirdiği ve daha önce NASA için Apollo ve Space Shuttle programlarına ev sahipliği yapan Kennedy Space Center'da 39A Launchpad'den gerçekleştirilecek.


6 Şubat tarihli geçtiğimiz hafta söylentilere rastlandı ve SpaceX, daha önce 24 Ocak'ta gerçekleştirilen roketin başarılı statik test ateşinden yaklaşık bir hafta sonra fırlatma gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Fakat Musk onayını bize verdi. Bunun için sabırsızlanacak bir şey daha belirgin. SpaceX'in ilk Falcon Heavy uçuşu, onu gerçek dünya uçuşlarında test etmek olacak. Şirket birçok hazırlık ve simülasyon yapmış, ancak bir roketin gerçekten havaya çıkana kadar nasıl havada olacağını bilemezsiniz. Elon Musk daha önce bunun fırlatma sonrası ve yörüngeye patlayacak roketle son bulabileceğini öne sürdü, ancak SpaceX'in güçlendiricisi için hala büyük bir adım olacaktı. Bu görev için rokette bulunan yük, kiraz kırmızısı bir Tesla Roadster - ve işler çok iyi giderse, uzun bir döngüye sahip Mars yörüngesine, Elon Musk girişimlerinin şimdiye kadar gerçekleştirdiği her şeye başın belası koyacak ve ayrıca Gelecekte ulaşmayı umuyoruz.Siz de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizler ve diğer okurlar ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca bizlere destek olmak için bu haberi sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Teşekkürler!

2 yorum:

  1. Klişe olacak ama millet aya çıkıyor biz hala politikaya kafa yoruyoruz :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Politika da olmazsa olmazlardan da, bizim bilime daha çok önem vermemiz lazım.

      Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.