Okumadan Önce #4 Hayri Yıldırım - Son Türkçü Atsız


Oyun, eSpor ve Teknoloji haberlerinden ara bulup Okumadan Önce yazı serisine devam edebileceğim bir vakitteyim. Aslında birkaç saattir boş boş ekrana bakarken, şu anda %70'ini okuduğum Hayri Yıldırım'ın Son Türkçü Atsız kitabının Okumadan Önce yazısını yazmak aklıma geldi ve direkt olarak klavyenin başına kuruldum.

Kiminin ırkçı kiminin de ata olarak gördüğü Hüseyin Nihal Atsız'ın hayatını, dönemin kişilikleri ile olan ilişkilerini ve düşüncelerinin toplanıldığı bir kitap Son Türkçü Atsız. Öncelikle söylemeliyim kitap çok ayrıntılı. Daha yüzeysel bilgiler arıyorsanız size göre olmayabilir. Bu kitap sadece Nihal Atsız'ın hayatını anlatmak ile kalmıyor, 3 Mayıs 1944 olaylarını bir tık daha milliyetçilik çizgisi tarafından izlemenize olanak sağlıyor.

Kitapta daha çok Atsız'dan (Örnek olarak eserleri) ve kalan kısımlarda ise belirli (Genellikle Türkçülük ile ilgi olanlar ile) ana konulardan (Türkeş ile yolların ayrılması, Trakya Yahudi Olayları) bahsedilmiş.


Şimdiye kadar övdük gelelim kötü yanlarına. Basım kısmında bazı kelimeler yanlış veya kelimeler arasındaki boşluklarda yanlış yapılmış. Eğer benim aksime takıntılı biri değilseniz bu önemsiz bir konu. Diğer bir olumsuz nokta dip notlar. Tabi ki de gerekli olan dipnotlar bazı yerlerde sayfanın yarısını kaplıyor. Önemli olan dipnotlar haricinde diğerlerine kitabın sonunda yer verilebilirdi. Değinmek istediğim en önemli nokta görüş açısı. Ben milliyetçi bir görüşe sahip olduğum için yazarın da millyetçi bir görüşten olması beni rahatsız etmedi. Unutmamak lazım eser bir ansiklopedi tarzı değil belirli konularda Atsız ve Yıldırımın da görüşleri yer almakta.

Kısacası Hüseyin Nihal Atsız'ın hayatını ve görüşleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi omak isteyenlerin okumak isteyeceği kitaplar listesine giriyor.

Kitap Adı: Son Türkçü Atsız
Yazar: Hayri Yıldırım
Yayınevi: Togan Yayınları
Sayfa Sayısı: 632

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.