Okumadan Önce #3 Osman Pamukoğlu - Ey Vatan


Yeni web sayfamıza geçtikten sonra Okumadan Önce yazı serisini unuttuğumuzu fark ettim. Şimdi ise yazı serimizin 3. konuğunu duyuruyorum; Osman Pamukoğlu - Ey Vatan. Osman Paşa'nın kitaplarında genel olarak kendi hatıraları ile harmanladığı görüşleri bu kitabında sadece kişisel görüşleri ve alıntılar ile oluşturulmuş bir eser.


Yaşımdan dolayı daha yeni fark ettiğim bu eseri Üsküdar Sahaf Festivalinden gayet uygun bir fiyata satın aldım. Kitabın başlarında kurtuluş savaşı döneminde yaşamış yerli-yabancı insanların görüşlerine ve anılarına yer verilmiş. Ayrıca çoğu yazının başında veya sonunda ünlü kişilerin şiirleri veya düşünceleri yer almış. ABD'nin Irak'a girişi ve Türkiye'nin bu konudaki konumu hakkında düşünceleri, ideal devlet, dil ve önderlik daha birçok konuda görüşleri ile birlikte sürekli bağırımızdaki bir acı ve gurur olacak olan Kurtuluş Savaşında yaşananları ve analizleri içeriyor. Yazıyı kitapta yer alan bir söz alıntılayarak bitirmek istiyorum; "Atatürkçülük ruh ve eylemdir; içi boş laflar değil." 

Kitap Adı: Ey Vatan
Yazar: Osman Pamukoğlu
Yayın Evi: İnkılap Yayınevi 
Sayfa Sayısı: 158

Siz de bu kitap hakkındaki düşüncelerinizi veya Okumadan Önce serimizde yer almasını istediğiniz kitapları aşağıdaki yorum kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.