Okumadan Önce #2 H.Rahmi Gürpınar – Gazetecilikte İlk Yazılarım


Okumadan Önce yazı serimizin ilk bölümünde Thomas More‘un efsane kitabı Ütopya‘dan bahsetmiştik. Serinin ikinci üyesi ise Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gazetecilikte İlk Yazılarım kitabı.

Aslında kitabı direkt olarak isminden de çözebilirsiniz. Kitap ünlü yazar ve gazetecinin biyografisi ile başlayan kitapta, yazarın yazım tarzından değindiği konulara ve eserlerinden bahsedilerek okuyucunun Hüseyin Rahmi Gürpınar hakkında detaylı bilgiye sahip olması sağlanıyor.
Elimde olan kitap 1999 Haziran basımı, yani benden bile 2 ay büyük bir kitap elimde. Bu özelliği ile ona daha da bağlanmamı sağlıyor. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın gazeteciliğe başladığı ilk 10 yılda yazdığı(yani 1888-1898 yılları arası) birbirinden ayrı metinleri barındıran kitap toplamda 389 sayfadan oluşuyor. Ahmet Mithat Efendi yazarın . Özgür yayınlarının basım görevini üstlendiği kitabı daha sonraki yıllarda güncel Türkçe’ye Abdullah – Gülçin Tanrıkulu uyarlamış.
Sonuca gelirsek, üzerinden 100 yıl geçse de güncelliği hala koruyan bu makaleleri okumaktan zevk alacağınızı umuyorum. Hüseyin Rahmi’nin toplum ve diğer konulardaki görüşlerini merak ediyorsanız kesinlikle okumanız gereken bir kitap.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.