Okumadan Önce #1 Thomas More – Ütopya

Yeni yazı serisinde sizlere spoiler vermeden kitaplar hakkında bilgiler vermeye çalışıyorum. İlk konuğum ise Thomas More’dan Ütopya. İyi okumalar.


Çoğumuzun lise zamanında felsefe derslerinde adını duyduğumuz klasik eserlerdendi Ütopya. Daha 1500’lü yıllarda More, aklındaki ideal toplumu ve ideal devlet yönetimini veyahut hayalindeki dışarıya izole olmuş küçük dünyayı okurlarına aktarıyor.
Bana göre Thomas More’un hayatında en önemli nokta sistemi eleştirme cesareti. Ölümünden 482 yıl sonra bile More, kadar cesarete sahip insanların olmadığını görüyoruz. Yaşamının çoğunda kilise yönetimine karşı çıkarak bağımsızlığını ve kendi benliğini bir yöneticiye temsil etmeyerek 1535’de idam edildi.
More bizlere bu kültleşmiş eserinde, İngiliz bir gezginin yaptığı yolculuklar sırasında keşfettiği bir ada devletini keşfetmesi ve orada geçirdiği yıllarını ve Ütopya adı verilen toplumun tüm özelliklerini ve yapısını kendi ülkesine döndüğü zaman anlattığı anılar halinde karşımıza çıkartıyor. Zeki gezginimizin hayatı yollarda geçmesine rağmen felsefeye ve yabancı dillere aşırı derece hakimmiş. Bir gün bir şehirde tanıştırıldığı adam ile girdiği muhabbet kitabın ana hatlarını oluşturuyor. Kısa bir soru cevabın ardından gezginimiz Ütopya’nın her özelliğini anlatmaya başlıyor ve More’un bize aktarmaya çalıştığı ana fikirler ortaya çıkıyor. Ütopyalıların devlet yapılarından toplumlarının karakteristik özelliklerine kadar uzayan bu soru cevapta dinden ve ahlaktan, sanat ve ikili ilişkilere değinen bir eser bizleri karşılıyor.
Daha fazla bilgi(spoiler) vermemek amacıyla yazıyı burada kesiyorum fakat kitap hakkında sizleri heyecanlandırmış veya okumak isteyen fakat aklında soru işaretleri bulunanların sorularını en aza indirgemiş olabilmek beni mutlu eder. Felsefe veya herhangi bir dal ile ilgileniyor olun şu anda savaş ve para hırsı ile kavrulan düyamızda yer alan devletlerin yçnetimleri ile Ütopya ülkelerini karşılaştırmak cidden zevkli bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi okumalar 😊
Kitap: Ütopya
Yazar: Thomas More
Yazarın kaleme aldığı yıl: 1516
Yayın evi: Yason yayınları
Sayfa sayısı: 122

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.