Modem Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekilen Noktalar

Çoğu kullanıcının satın alırken sıkıntı çektiği veya ikilemde kaldığı “Modem seçme” konusu hakkında bir kaç tavsiye vereceğim. Hadi başlayalım 🙂

Altyapı Türünüz

Çoğu lokasyonda fazla seçeneğiniz olmasa da dikkat etmeniz gereken konudur. Eğer gelecek ile ilgili sıkıntınız yoksa altyapınıza uygun modemi ve sürekli taşınan biri iseniz ADSL2+/VDSL modem türlerinden birini tercih edebilirsiniz.

Altyapı Kaliteniz

Ülkemizde ne kadar el ile utulur bir yanı olmasada altyapı burada ki en önemli etkenlerden. Siz modeminiz ile ağ içerisinde ne kadar hızlı haberleşseniz de kişsel ağınızdan çıktıktan sonra verinin alacağı hız belirli. (Tabi ki AKK illetini aşmadığınız zamandan bahsediyorum, yoksa internete bile zor erişiyoruz.) Bu yüzden boşu boşuna 3-5 Mbps kullandığınız internet için gigabit hızlar sağlayan modemler almayın.

Kablosuz Sinyali Kullanmak İstediğiniz Alan

Eğer bir cihaz alıp sadece bir cihaz alıp geniş bir alana sinyal yaymak istiyorsanız bunu aklınızdan çıkarın. Piyasada bulunan çoğu cihaz ile geniş alanalrda yüksek verim almanız mümkün olmuyor. Çoğu cihazda ortalama (135 Metre kare civarı) evlerde sinyali za zor iletiyor. (Alt seviye cihazlarda bu kalite dah da azalıyor.) Bu durumda sinyal kalitesinden fazla ödün vermeden Repeater veya Access Point cihazlarından biri ile ağınızı genişletebilirsiniz.

Arşivci misin?

Çoğu insan legal veya illegal yollardan verileri indirmek için Torrent yazılımını kullanıyor. Programı kullanmak için PC, Mobil cihaz veya NAS cihazı kullanıyor. Bazı markalar yaklaşmaz iken bir kaç marka ürünlerinde Torrent desteği vermeye sıcak bakıyor. Cihazın arayüzü üzerinden yapacağınız indirme işlemi sayesinde elektrik tüketimini aza indirgeyebilirsiniz. Bu özellik benim gibi arşivcilerin cihaz seçimi yapmasında büyük rol oynuyor. 😀

Satış Sonrası Destek

Hem donanımsal hem de yazılımsal destek cihazı sttıktan en az 2 yıl boyunca garanti vermek firmaların sorumluluğunda olan bir işlem. Hangi firmanın teknik servisi daha iyi tartışması yapmak saçma olur. Ama internet üzerinden yapacağınız basit bir araştırma ile büyük bir bilgi sahibi olabilirsiniz.
Uzun süredir yazı yazmadığım için biraz hamlamış olabilirim 🙂 Artık kısa zaman aralıklarında daha fazla yazı yayınlamaya çalışacağım. Network ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorumlar kısmından iletebilirsiniz, seve seve cevaplarım.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.