Kanada'da Drone, Uçağa Çarptı!


Bir kabine bakanı Pazar günü yaptığı açıklamada, Kanada'daki bir yolcu uçağı ülkedeki türünün ilk örneği olan kazada bir drone'a çarptıktan sonra güvenli bir şekilde indiğini söyledi. Gökyüzünde insansız hava aracılarının sayısının artıyor fakat çarpışmalar hala nadir olarak yaşanıyor. Ancak dünyadaki yetkili makamlar, jetlerini tehlikeye atmamak için yollar arıyor.

Kanada olayı geçtiğimiz Perşembe günü, Quebec Şehrindeki Jean-Lesage Uluslararası Havalimanı'na yaklaşan bir uçak ile bir Drone'un çarpışması ile yaşandığı bildirildi. Eski bir astronot olan ulaştırma bakanı yaptığı açıklamada; "Bu ticari bir uçağın bir Drone ile çarpışmasının Kanada'daki ilk örneği ve uçakların yalnızca küçük çaplı hasar aldığından ve güvenli bir şekilde inebildikleri için son derece rahatladım" dedi.

Bakan, gazetecilere verdiği demeçte, daha sıkı Drone düzenlemelerinin yapılacağını söyledi. Yaklaşan kurallar uyarınca, operatörler bir sınava girmekle birlikte adlarını ve adreslerini uçağında listelemek zorunda kalacaklar. Belirli bir boyutun üzerindeki Drone'ları kullanmak için asgari yaş sınırı olacak.

Yukarıda belirtilen kanunların bazıları şu anda ülkemizde uygulanmakta. Peki sizler bu Drone'ları kullanmak için istenilen yaş sınırı hakkında neler düşünüyorsunuz? Veya sizce bu yaş sınırı kaç olmalı?

2 yorum:

  1. ya abi heralde sorunsuz bir şekilde inecek :D motoruna girmediği sürece sorun yok motoruna girse bile yedek motoru var bilmemnesi var :) ufacık drone ile uçağın büyüklüğünü kıyaslamak? drone uçak için kuştan farksız :)

    YanıtlaSil
  2. Yorumun için teşekkürler! Aslında sorulması gereken soru o Drone'un o arazide ne işi var olmalı. Uçakların iniş yaptıkları bölgelerde kullanılması tehlike yaratabilir.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.