Çağımızın Kaçınılmazı: Toksik Oyuncular

Aslında can sıkıntısından yazdığım bir yazı bu, büyük ihtimalle çok fazla kişi okumayacak ama yine de içimdekileri dökmek istedim. Bu yağmurlu günde (bu yazıyı ne zaman yayımlarım bilmiyorum) uzun süredir oyunlardan uzaktayım. 

Çoğu insan kendi hayatlarında yaşadığı olumsuzluklardan kurtulmak veya o kısa 30-40 dakika da olsa uzaklaşmak için oynuyor. Bazı kişiler ise yeteneklerinden yakaladığı şans ile çok farklı hayatlar ile devam edebiliyorlar. Bu konuyu  başka bir yazıya saklamak lazım. 😉 Giriş faslını geçtikten sonra yazımızın odak noktasına geliyoruz. Bu zevkli dakikaları bizlere cehenneme çeviren ve bu tür insanlara(!) evrensel olarak verilen isim Toksik Oyuncular.
 
Genellikle oyunun daha ilk 3 veya 4. Dakikasında kendini belli eden bu insanlar adeta oyun zevkinizin içine etmek için yemin etmişler. Gerek oyun içi gerek ise sosyal mecralarda peşimizi bırakmıyorlar. Oyuna girdiniz eğlenceli bir zaman geçirmek istiyorsunuz ve karşınıza gelen birkaç kelime var;
  • Mid sal oç
  • Mid or feed
  • Cyka blayd
Bu daha fazla uzatabileceğimiz listeyi sinirlerinizi hoplatmamak için üç ile sınırlandıralım.
Ha, bir de bu tiplerin vazgeçmediği alışkanlıklar var örneğin; oyundan çıkmaları, karşı ekibi bilerek beslemeleri, oyun kurallarını hiçe saylamaları gibi bir çok olumsuzluk var. Oyun yöneticilerinin bu tür durumlar için aksiyon almaları çok yavaş oluyor. Bu sadece A veya B  oyunu için değil tüm platformlarda tüm oyunlarda bu sıkıntı var çünkü bu oyunların kitlelerinin büyük çoğunluğunu bu toksik kitleler oluşturuyor. Bu durumdan dolayı yöneticiler de doğal olarak kendi kazançlarını düşürmemek için bu tür kitlelere göz yumuyor. 🙁  Ben belki benim gibi düşünen çoğu insan bu platformlarda daha otoriter kuralların veya bu yazılı olan kuralların uygulanmasını istiyoruz.

Yukarıda oyunlardan uzaktayım demiştim ve bu durumun bana katkılarından bahsederek bu yazının sonlarına gelelim. Oyun oynadığım süre içinde bu bahsettiğimiz toksik oyuncular nedeniyle saç baş yolma seviyesine gelmişti. Bazı sinir krizlerinden sonra aniden oynadığım rekabet içeren oyunları silerek kurtuldum diyebilirim. Tabi ki bu tip insanlardan kurtulmak kolay değil. Sosyal medya üzerindeki gruplardan bu insanları izlemek hem üzücü hem de yaptıkları davranışlardan dolayı düştükleri durumlar komik oluyor. Bu insanlardan kurtulmak zor olduğu için ben de oynadığım oyunlar içinde bir kısıtlamaya giderek stres seviyesini dengelemeye çalıştım. Tabi ki bu oyunların en başında League Of Legends bulunuyordu. Bulundurduğu toksik kitle nedeniyle akıllara ilk gelen isimdi. Daha sonra oynadığım diğer bir rekabetçi oyun olan  Counter Strike : Global Offensive’i ise çok az bir zamana düşürerek bir çözüm yolu buldum. Ama ne kadar az oynasam da takımıma gelen yeteneksiz oyuncular nedeniyle sinir krizleri devam etti ama elden gelen bir şey olmayınca bir şey yapılamıyor. Bu durumlara karşı ise tavsiye edebileceğim tek şey iyi anlaştığınız arkadaşlarınız ile oyunlara ekip olarak girmeniz olacak ya da benim yaptığım gibi oyun oynamayı bırakın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.