Bir Gecede Cahil Kaldık

Yıllardır gerizekalı bir kitle tarafından ağızlardan düşmeyen cümleler arasında yer alan “Bir gecede cahil kaldık” iddiası hakkında düşüncelerimi sizlere sunacağım.
Bir gecede cahil kaldık
Öncelikle bu tartışmanın kaynağı 1 Kasım 1928 tarihinde 1353 sayılı “Yeni Türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkında Kanun”un kabul edilmesi ve yeni alfabenin yerleştirilmesi” adı altında hayata geçirilen bir harf devrimi ile başlıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde(ve tabi ki Türklerin İslam dini ile tanışması ile) Arap alfabesi kullanılıyordu. İnsanlar normal hayatlarında bizim şu anki konuştuğumuz gibi konuşsa da iş yazı yazmaya gelince ortalık karışıyordu.
Harf Devriminin en büyük nedenlerinden biri arap alfabesinin, öz Türkçeye uygun olmamasıydı. Arapların dillerinde harfler daha çok gırtlaktan çıktığı için(Fransızca’ya benzer) bizim dilimizde okuması ve konuşulması daha zor oluyor. Normal hayatta biraz zorlanılsa da insanlar uyum sağlamaya başlamıştı. Asıl sıkıntı çıkaran kısım yazılı taraftı. Yazılı bir metni okurken, hem sağdan sola doğru okumanın hemde sesli harflerin çeşitli olmamasından dolayı okumada zorlanmalar, kelimelerin tam anlamı ile anlaşılamaması insanların hayatını daha da zor hale getiriyordu. Ayrıca cahil halkın her gördüğü yazılı metnin dini bir anlam katması çoktu. İşte bu durumlardan rahatsız olan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları bu sorunu selamete kavuşturmak için çalışmalara başladılar.
Atatürk’ün uzun zamandan beri aklında bulunan bu sorun, bir süre sonra çevresi ile paylaşılmış daha sonra ise “Alfabe Komisyonu” adında bir kurul hayata getirilmiştir. Ragıp Hulusi Özden, İbrahim Grantay, Ahmet Cevat Emre, Emin Erişirgil, İhsan Sungu, Avni Başman, Falih Rıfkı Atay, Ruşen Eşref Ünaydın, Yakup Kadri Karaosmanloğlu’ndan oluşan bu kurul çalışmalarına son hız devam ediyordu. Alınan sonuçların ardından 29 harflik Türk alfabesi belirlendi. Bu gelişmenin ardından Mustafa Kemal, yeni alfabemizi Dil Bilimci İbrahim Necmi Dilmen’den öğrenerek bir açıklama yazdı.
“Arkadaşlar, güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Bizim güzel, ahenkli, zengin dilimiz yeni Türk harfleriyle kendini gösterecektir. Yüzyıllardan bu yana kafalarımızı demir çerçeve içinde bulundurarak anlaşılmayan ve anlayamadığımız işaretlerden kendimizi kurtarmak, bunu anlamak zorundasınız. Anladığımızın belirtilerine yakın gelecekte bütün dünya tanık olacaktır. Buna kesinlikle inanıyorum.”
Ve hızla Mustafa Kemal ve arkadaşları yeni alfabeyi Türk halkına öğretmek için yollara koyuldular.
Harf Devrimi
İşte bu nedenlerden dolayı atalarımız bu karara vararak arapların okuması ve öğrenmesi zor alfabesinden vazgeçip latin alfabesini bizim dilimize uyarlayıp Türk halkına sunmuşlar. Aslında hala “Cahil kaldık” veya “Dedelerimizin mezarlarını okuyamıyoruz” gibi söylemleri olan insanları ciddiye alma konusunda kararsızım. Böyle araştırmaktan ve öğrenmekten aciz insanlar bana göre değerli gelişmeleri bir hiç olarak sayarak aslında kendilerinin değerlerinin ne kadar olduğunu bizlere sunuyorlar. Silere tavsiyem bu tür insanları gördüğünüzde içinizden bir küfür patlatın ve yolunuza devam edin.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.